Głębokość szybów
Głębokość szybów jest także różna. W polskich zagłębiach węglowych szyby osiągają głębokość 1200 m, w radzieckich, niemieckich i belgijskich kopalniach węgla 1200 do 1400 m. W polskich kopalniach rud miedzi głębokości szybów dochodzą do 800 m, a w kopalniach soli od 200 do 600 m. W kopalniach rud innych krajów spotyka się szyby sięgające 1500 m, a w Afryce Południowej nawet 2900 m, np. koło Johannesburga. Głębokości szybów nie należy jednak uważać za równoznaczne z glęboko- śęiami robót podziemnych, które są prowadzone jeszcze głębiej, np. w indyjskich i południowoafrykańskich kopalniach złota roboty górnicze prowadzone są na głębokości około 3000 m.
Przecznice i sztolnie. Kształt przekroju poprzecznego przecznic i sztolni zależy od wytrzymałości skał otaczających, kierunku wywieranego przez nie ciśnienia oraz materiału, z którego wykonuje się obudowę tych wyrobisk, W skałach zwięzłych i ciśnieniu działającym tylko od stropu wyrobiska, przecznice i sztolnie wykonane w obudowie drewnianej mają prostokątny lub trapezowy kształt przekroju poprzecznego.
W skałach mniej zwięzłych i kruchych stosuje się obudowę murowaną, ceglaną, betonitową, betonową, żelazobetonową przecznicom i sztolniom nadaje się przy ciśnieniu stropowym kształt sklepiony (rys. 5.15a), a przy ciśnieniu od stropu i bocznym – kształty zbliżone do podkowy (rys. 5.15b) lub półkoliste (rys. 5.15c). Na ustalenie wymiarów przekroju poprzecznego przecznic i sztolni mają wpływ:
– rodzaj i wymiary środków transportowych,
– liczba torów,
– szerokość przejścia dla ludzi, która wynosi zgodnie z przepisami 0,7 do 0,9 m (zależnie od rodzaju i natężenia przewozu i ruchu ludzi),
– odległość między dwoma mijającymi się środkami transportowymi, która musi wynosić co najmniej 0,25 m,
– odległość najszerszego środka transportowego między obudową lub ociosami – co najmniej 0,25 m,
– ilość powietrza wynikająca z przepisów, która powinna przepłynąć przecznicą lub sztolnią.
Podobnie wysokości głównych wyrobisk transportowych, a tym samym przecznic i sztolni, są ustalone górniczymi przepisami w zależności od rodzaju stosowanych środków przewozowych. Powierzchnie przekrojów poprzecznych przecznic wynoszą od 12 do 20 m2.
Dodaj komentarz