Impregnowanie sposobem próżniowo-ciśnieniowym

Impregnowanie sposobem próżniowo-ciśnieniowym odbywa się w zamkniętym kotle wytrzymałym na ciśnienie do 1,0 MPa. Drewno załadowane na specjalny wózek wprowadza się do kotła. Po szczelnym zamknięciu kotła wypompowuje się z niego powietrze, co powoduje wyssanie soków i powietrza z drewna. Po 30 do 45 minutach napełnia się kocioł roztworem podgrzanym do temperatury około 90°C, wytwarzając w kotle przez dodatkowe wtłaczanie roztworu ciśnienia 0,6 do 0,8 MPa, które utrzymywane jest przez 40 do 60 minut. Pod wpływem tego ciśnienia roztwór impregnacyjny wnika dokładnie do wszystkich tkanek drewna. Po nasyceniu drewna spuszcza się roztwór impregnacyjny i usuwa drewno’ z kotła. Całkowita operacja trwa około dwóch godzin.

Do impregnatu dodaje się barwnika, aby drewno impregnowane różniło się swym wyglądem od drewna zwykłego. Drewno impregnowane traci nieco na wytrzymałości, natomiast trwałość jego znacznie wzrasta. Z tych względów oraz z powodu wyższej ceny drewna impregnowanego, powinno się go stosować tam, gdzie obudowa ma stać dłuższy czas oraz tam gdzie nie zachodzi obawa zniszczenia drewna wskutek dużego ciśnienia.

Zużycie drewna do obudowy wyrobisk jest duże. Średni wskaźnik zużycia drewna wynosi 25 m3/1000 t. W celu zmniejszenia zużycia drewna, należy nim racjonalnie gospodarować. Drewno na dole musi być magazynowane w odpowiednio urządzonym składzie oddziałowym, który powinien odpowiadać następującym wymogom:

– powinien być urządzony w pobliżu miejsc pracy, w miejscu suchym, łatwo dostępnym, dobrze zabudowanym i przewiewnym,

– drewno w składzie należy układać na podwalinach, by nie dotykało spągu,

– każdy asortyment powinien być ułożony w oddzielny stos,

– skład powinien być systematycznie oczyszczany z kory i wszelkich odpadów, które powodują procesy gnilne, zarażające zdrowe drewno,

– zapas drewna w składzie oddziałowym musi być płynny, tzn. drewno nie może dłużej w nim leżeć niż jeden tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *