Obudowa metalowa wyrobisk górniczych

Obudowa metalowa wyrobisk górniczych

Obudowa metalowa wyrobisk górniczych jest coraz szerzej stosowana dzięki swoim zaletom. Główne zale[...]
Zakres prac wstępnych poprzedzających głębienie szybu

Zakres prac wstępnych poprzedzających głębienie szybu

Po podjęciu przez zarząd kopalni decyzji o głębieniu szybu następuje porozumienie z zarządem przeds[...]
Historia początków rozwoju górnictwa w Polsce

Historia początków rozwoju górnictwa w Polsce

Druga wojna światowa doprowadziła do dalszego obniżenia zdolności produkcyjnej kopalń. Okupant hitl[...]
Efektowny domek letniskowy

Efektowny domek letniskowy

Efektowny domek letniskowy oferuje znakomitą możliwość relaksu singlowi, grupie przyjaciół albo rod[...]
Mieszkania na Grunwaldzie

Mieszkania na Grunwaldzie

Grunwald w Poznaniu znany jest z wysokiej jakości. Mieszkania tam oferowane są wygodne, duże, słone[...]
display reklamowy www.stawo.pl/pl/oferta-1/itemlist/category/1-stojaki-ekspozycyjnetanie domy z drewna

Metoda magnetyczna

Magnes, mający możność swobodnego obracania się, ustawia się w polu magnetycznym wzdłuż linii sil. Wiadomo również, że mały magnes stanowiący igłę kompasu ustawia się jednym biegunem w kierunku północy (N), drugim w kierunku południa (S). Gdy wychyli się igłę magnetyczną z położenia północ-południe, wówczas jednak wraca ona do swego poprzedniego położenia. Fakt ten świadczy o tym, że na bieguny igły magnetycznej działają siły, a więc że znajduje się ona w polu magnetycznym. Ponieważ cała ziemia jest ogromnym magnesem, więc obecność pola magnetycznego stwierdza się wszędzie w pobliżu ziemi nazwane zostało ono polem magnetycznym ziemskim.

Opisane zjawisko zostało wykorzystane do poszukiwania złóż, a ta metoda poszukiwań nosi nazwę met ody magnetycznej. Metoda magnetyczna poszukiwań polega na pomiarze wartości natężenia pola magnetycznego badanego terenu i pozwala na stwierdzenie obecności skał magnetycznych, tzn. o dużej przenikliwości magnetycznej, wśród otoczenia skał o mniejszej przenikliwości magnetycznej albo zupełnie niemagnetycznych. Skały oddziaływają bowiem w różny sposób na igłę magnetyczną gdy igła znajdzie się nad złożem o dużej przenikliwości magnetycznej, odchyli się wówczas bardziej, natomiast gdy znajdzie się nad złożem o mniejszej przenikliwości – odchyli się mniej.

W celu stwierdzenia obecności skał magnetycznych wykonuje się w metodzie magnetycznej w różnych punktach terenu pomiary odchyleń igły magnetycznej (magnesu) i wyznacza ich kierunek. Wyniki pomiarów nanosi się na mapę, na której otrzymuje się linie magnetyczne przez połączenie punktów o równych odchyleniach magnetycznych (rys. 3.3). Zagęszczenie tych Unii świadczy o obecności skat o dużej przenikliwości, a rozproszenie wskazuje na skały o małej przenikliwości magnetycznej.

W każdym punkcie ziemskie pole magnetyczne charakteryzuje się odpowiednim wektorem natężenia, który rozkłada się w płaszczyźnie południka magnetycznego na dwie składowe: poziomą H i pionową Z. . s

Waga magnetyczna służy do pomiaru składowych natężenia pola magnetycznego. Najbardziej znane są w Polsce tzw. wagi magnetyczne przeznaczone do wyznaczania względnych wartości składowej pionowej Z poła magnetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *