maseczki ochronne wielorazowe koronawirus

Obudowa metalowa wyrobisk górniczych

Obudowa metalowa wyrobisk górniczych jest coraz szerzej stosowana dzięki swoim zaletom. Główne zalety obudowy stalowej są następujące:

– duża wytrzymałość na ściskanie i zginanie, a wskutek tego duża podporność,

– łatwość zabudowy' w wyrobisku i łatwość rabowania umożliwiająca wielokrotne jej zastosowanie,

– znaczna trwałość,

– łatwość przystosowania jej do różnych warunków dołowych (kształt-, sztywność, podatność), a to przez różne rozwiązanie konstrukcyjne.

Do wad obudowy stalowej należy duży jej ciężar i brak własności ostrzegawczych przy zwiększającym się nacisku górotworu. Cegła. Cegła jest to sztuczny kamień budowlany, uformowany z gliny, wysuszony, a następnie wypalony. Do obudowy murowanej w kopalni używa się cegieł palonych przedniej jakości. Dobrze wypalona cegła ma kolor wiśniowy, przy potarciu nie brudzi ręki. Przy uderzeniu młotkiem wydaje czysty dźwięk, a opuszczona płasko z wysokości 1 do 1,5 m może pęknąć, lecz nie powinna rozlecieć się na kawałki,

Cegła ma kształt prostopadłościanu o znormalizowanych wymiarach 250X120X65 mm, a używane w górnictwie tzw. cegły szybowe mają wymiar 250X120X120 mm. Zgodnie z Polską Normą PN-75/B-12001 dzieli się cegły budowlane, zależnie od wytrzymałości na ściskanie, na klasy: 200, 150, 100, 75, 50.. W górnictwie stosuje się cegły o wytrzymałości 15 i 10 MPa. Oprócz tych klas jest jeszcze klinkier budowlany o wytrzymałości 35 MPa i półklinkier o wytrzymałości 25 MPa. Klinkier i półklinkier stanowią specjalne wyżarzone gatunki cegły używane przeważnie do obudowy szybów. Ograniczające cegłę ścianki mają ustalone nazwy ścianki 1 (rys. 8.1) nazywają się podstawami, 3 – główkami i 2 – wozówkami. Na 1 m3 muru przypada około 384 cegieł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *