izolacje natryskowe zabrze

Obudowa murowo-betGnowa

Obudowę betonową przy głębieniu metodami specjalnymi stosuje się głównie jako obudowę opuszczaną, przy głębieniu metodą kesonową oraz w szybach zamrażanych.

Podobnie jak obudowa murowana- nie zapewnia ona całkowitej wodoszczelności. Kombinacja obudowy murowanej z cegły i betonowej, którą omówiono poprzednio, daje już większe gwarancje wodoszczelności, szczególnie przy zastosowaniu asfaltowego uszczelniania. Niekiedy dla zwiększenia wodoszczelności dodaje się do betonu specjalnych środków chemicznych, np, silikonu.

Do sporządzenia betonu do obudowy używa się kruszywa o wielkości ziarn 0 do 30 mm. Ze względu na agresywne działanie wód nie stosuje się kruszywa z wapienia i dolomitu. Używa się zasadniczo cementu portlandzkiego.

W przypadku występowania wód agresywnych stosuje się cementy specjalne, jak glinowy, magnezowy, hutniczy i inne. Dla wznoszenia obudowy betonowej konieczne jest wykonanie odeskowania. W celu ułatwienia robót używa się często odeskowania przenośnego lub zawieszanego na linach i przemieszczanego za pomocą kołowrotów.

Beton stosuje się plastyczny, ubijając go warstwami co 50 cm. Przy stosowaniu obudowy betonowej w szybach zamrażanych, zachodzi konieczność podgrzewania składników betonu, w celu zwiększenia ilości ciepła potrzebnego do związania betonu przy temperaturze -10 do – 25°C. Niekiedy dla przyspieszenia związania obudowy betonowej stosuje się dodatki chemiczne, jak chlorek wapnia (CaCl2) i inne.

Obecnie w szybach mrożonych stosuje się obudowę betonową. Wykonuje się zarówno jednolitą obudowę betonową, kombinowaną murowo-betonową jak i stalowo-betonową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *