Hale do wynajęcia Warszawa

Surowce kopalne

Systematycznie prowadzone poszukiwania rud żelaza, rud metali nieżelaznych i złóż surowców skalnych umożliwiły eksploatację złóż nowo odkrytych. Wydobycie rud żelaza jest stosunkowo niewielkie i usytuowane jest głównie na obszarach: częstochowskim, świętokrzyskim, łęczyckim, karpackim, górnośląskim i dolnośląskim. Złoże magnetytu o wartości przemysłowej zostało odkryte na wyniesieniu mazursko-suwalskim w okolicy Suwałk.

Na Niżu Polskim w okolicy Kalisza i Ostrołęki występują rudy limonitowe o zawartości od 35 do 45% Fe, obecnie nie eksploatowane. Eksploatację rud metali nieżelaznych (cynku i ołowiu) prowadzi się w rejonie Olkusza, Bolesławia i Sławkowa, Bytomia, Chrzanowa, Trzebini i Jaworzna,

Surowce skalne, takie jak granity eksploatowane są w masywie Strzegomia i Sobótki oraz w masywie Strzelina (Dolny Śląsk) jako cenny materiał dla potrzeb budownictwa i jako kamienie drogowe. Porfiry i melafiry eksploatowane są w kamieniołomach znajdujących się między Kłodzkiem, a Kamienną Górą w okolicach Lwówka i Złotoryi oraz w Alwerni i Miękini koło Krzeszowic. Służą głównie jako kamienie do budowy dróg. Poza wymienionymi występują i są eksploatowane różne surowce skalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *