maseczka medyczna n95 doz przed czym chroni

Zapalnik elektryczny mostkowy

Zapalnik elektryczny mostkowy (rys. 9.5) składa się z tulejki 1 o długości około 40 do 90 mm i średnicy zewnętrznej około 10 mm, w której umocowana jest główka zapalcza składająca się z dwóch mosiężnych elektrod 2 i drucika żarowego 3 zwanego mostkiem. Elektrody odizolowane są od siebie preszpanem 4 i są umocowane razem za pomocą klamerki 5. Górną część główki zapalczej stanowi masa zapalacza 6 obejmująca mostek. Jest ona pokryta warstwą lakieru 7. Główka zapalcza ma dwie warstwy masy zapalczej. Warstwa wewnętrzna masy zapalczej, znajdująca się bezpośrednio przy mostku, charakteryzuje się wysoką wrażliwością na impuls cieplny, natomiast warstwa zewnętrzna 6 daje silny płomień. Do elektrod przylutowane są przewody 8, którymi doprowadza się prąd elektryczny do mostka, wówczas drucik żarowy (mostek) rozżarza się, powodując zapalenie się masy zapalczej, a w efekcie i detonację spłonki. Wnętrze zapalnika wypełnione jest masą izolacyjną 9, którą może być siarka.

Drucik żarowy wykonywany obecnie prawie zawsze z drutu chromonikielinowego (80% Ni, 20% Cr) ma długość około 1,2 mm i średnicę 0,02 do 0,005 mm. Mostki zapalników elektrycznych charakteryzują się małą rezystancją, która wynosi średnio 1,74 Q.

Przewody doprowadzające prąd elektryczny wykonywane są z miękkiego ocynowanego drutu stalowego lub z drutu miedzianego. Długość przewodów z ocynowanego drutu stalowego wynosi 2 m, a średnica 0,6 mm. Przewody miedziane o długości 0,25 m i średnicy 0,38 mm stosowane są w ZE termoodpornych. Rezystancja ZE mostkowych wraz z przewodami z drutu stalowego wynosi około 3 do 3,8 Q. Aby rozżarzyć drucik, potrzebny jest przepływ prądu o natężeniu 0,3 A. Wynika z tego (prawo Ohma), że wymagane jest napięcie od 1 do 2 V. Przy wyższym napięciu odpalanie jest tym pewniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *