unisystem gdańsk

Zapobieganie tąpaniom w górnictwie

Oprócz opisanych ogólnych zasad zapobiegania tąpaniom stosowane są jeszcze aktywne metody zwalczania tąpań, polegające na zamierzonym prowokowaniu odprężenia górotworu. Obecnie znane są trzy zasadnicze metody aktywnego zwalczania tąpań. Są to strzelania odprężające dużymi ładunkami materiału wybuchowego, nawadnianie pokładu i ewentualnie skał otaczających oraz odprężające wiercenie otworów wielkośrednicowych w eksploatowanym pokładzie.

Odprężanie pokładów techniką strzelniczą. Strzelanie obejmuje mały obszar górotworu i dlatego odprężać może małe partie pokładu (np. jeden chodnik, jedną ścianę). Strzelanie odprężające może być stosowane z powodzeniem w pojedynczych obciążonych nadmiernym ciśnieniem przodkach roboczych. Stosowane są następujące rodzaje strzelań odprężających:

– strzelanie wstrząsowe,

– strzelanie kamufletowe,

– torpedowanie stropu.

Strzelanie wstrząsowe. Strzelanie to wywołuje jak i zresztą każdeinne strzelanie w kopalni wstrząs. Odpalając dużą liczbę ładunków równocześnie można oprócz urabiania skały uzyskać silny wstrząs górotworu. Jeżeli w górotworze panują silne naprężenia, to można tym sposobem wywołać sztuczne tąpnięcie kontrolowane przez człowieka. Ładunki odpala się w czasie nieobecności załogi na dole.

Strzelanie kamufletowe. Metoda ta nie ma na celu urobienia węgla, a jedynie zruszenie głębszych partii węgla znajdujących się w górotworze na pograniczu strefy zruszonej i strefy maksymalnych naprężeń.

Strzelanie kamufletowe, jak już zaznaczono, nie ma na celu urabiania węgla, stąd też pochodzi jego nazwa strzelania kamu- fletowego, czyli zamaskowanego. Dla każdego strzelania kamufletowego musi być opracowany projekt, który wymaga zatwierdzenia przez Okręgowy Urząd Górniczy (OUG). Otwory strzałowe mają długość do 10 m, a od- – stęp między nimi wynosi od 1,5 do 4 m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *